1 / 9
Aspecte importante
Km
330 000 km
Combustibil
Diesel
Cutie de viteze
Automata
Tip Caroserie
Sedan
Capacitate cilindrica
2 993 cm3
Putere
231 CP
Descriere
Masina intretinuta, Diesel motor 2996 cmc, cumparata inca din 2012, de la un notariat la 60.000 km, fara accidente, doar o usa spate dreapta usor lovita. Tinuta doar in garaj subteran! Am toate reviziile facute in doar 2 service-uri din Bucuresti, unde se pot verifica si inregistrarile de kilometraj.
Optiune prezenta: Suspensie controlata hidraulic ( cost peste 10000 EUR de nou ) nu se inclina pe curbe indiferent de viteza cu care sunt luate, comportament extrem de agil, ca o masina sport cu suspensii tari, totodata beneficiind de confortul unor suspensii moi cand masina nu ia curbe ! Ventilatie si incalzire in scaune ! Motor impecabil, nu bate nimic, nu necesita schimb distributie, cutia schimba perfect. Nnu permite inclinarea indiferent de viteza cu care este abordata o curba! Optiune de peste 10.000 EUR din fabrica.
Inca din prima zi cumparata in 2012 am facut chiptuning stage 1, de la 231 la aprox 290 CP. Nu am avut niciodata probleme cu turbo sau orice alta componenenta intrucat am facut schimburile la timp cu ulei de calitate. Dopuri admisie montate inca de acum 6 ani.
Au fost mereu schimbate toate consumabilele la timp, ulei 15-17000 km , doar Mobil 1 fully synthetic 5W30 , are schimbate relativ recent toate rolele intinzatoare, pompa de apa, Discuri de frana si placute precum si schimburile de ulei si accesorii facute acum 3000 km. Bucsi, brate schimbate imediat ce au dat semne de uzura.
Probleme curente la masina pentru care las din pret pentru a fi rezolvate de noul proprietar:
- bara fata - necesita revopsire si comandate sistemele de prindere ( urme de pietre, cleme pe laterala desprinse )
- usa dreapta spate usor indoita - trebuie dusa in tinichigerie si vopsita
- usa stanga spate - trebuie cumparat si montat amortizorul de usa ( la seria 7 pe langa balama are si amortizoare de usa )
- cabluri de la senzori de parcare intrerupte ( am vrut sa repar singur, dar nu am avut timp in ultima perioada si n-am apucat , trebuie demontata bara spate si se rezolva lipirea lor cu un pistol de lipit )
- pretensionatorul de centura sofer - trebuie comandat si schimbat
Toate reparatiile costa in service autorizat maxim 1500 euro, mult mai putin daca sunt facute in regie proprie intr-un garaj, nu sunt reparatii complicate, exceptand vopsirea si tinichigeria
Din pretul initial de 8000 eur pe care am vrut sa il cer pe masina, am scazut cei 1500 eur pentru reparatii,urmand sa fie efectuate de catre cumparator cum considera mai bine. ( In regie proprie nu ar trebui sa depaseasca 300 Eur)
Cauciucuri de vara profil aprox 7mm, aproape noi Dunlop Runflat. Cauciucuri de iarna de schimb Pirelli Runflat, merg inca 2 sezoane minim.
Posibilitate vindere cu tot cu firma fara activitate de 10 ani ( nu se mai platesc impoztiele anuale de peste 2000 lei ) detalii la telefon
FARA SCHIMBURI !
27 octombrie 2025 la 16:37
Detalii
Informații de bază
Marca
BMW
Model
Seria 7
Versiune
730d A
Culoare
Negru
Numar de portiere
4
Numar locuri
5
Anul producției
2008
VIN (serie sasiu)
Cumpără în rate fixe
Calculează rata
Raport istoric auto
Înainte să cumperi o mașină, consultă istoricul mașinii, kilometrajul și dotările
Dotări
Bluetooth
Radio
Informații despre vânzător
Florin
Persoana fizica
Vânzător pe Autovit.ro din 2019
Contact
Caută pe hartă