autovit.ro
B SECTIUNI

Știrile săptămânii din lumea auto-moto | Episodul 2

Ți-am pregătit un nou articol despre știrile săptămânii, ca să fii printre primii care află noutățile din lumea auto-moto. Curios? Citește până la final.

Toyota a făcut un studiu din care reiese că 9 milioane de mașini electrice sunt la fel de poluante precum 27 de milioane de mașini hibride

Akio Toyoda, președintele companiei a spus în repetate rânduri că mașinile electrice nu reprezintă un răspuns final, iar acum vine și cu studii ce atestă acest lucru – el spune că, având în vedere că Japonia se bazează pe centrale termice pentru a genera electricitate, 9 milioane de mașini electrice produse în Japonia au o amprentă de carbon la fel de mare precum 27 de milioane de mașini hibride.

Porsche a prezentat un model unic

963 RSP este varianta de stradă a mașinii de curse cu care Porsche aleargă în campionatul mondial de Anduranță, implicit și la Cursa de 24 de ore de la Le Mans. Pentru a putea circula pe drumuri publice, mașina a primit o gardă la sol un pic mai mare și amortizoare mai moi, dar motorul a rămas același V8 ce a permis producătorului german să câștige Campionatul Mondial de Anduranță în 2024.

Cea mai rapidă mașină electrică de pe Nurburgring este Xiaomi SU7

Modelul a parcurs iadul verde în 7 minute și 4 secunde. Recordul anterior era al lui Rimac Nevera, dar Xiaomi-ul produs în China l-a spulberat cu circa jumătate de secundă. Pe liniile drepte ale circuitului din Germani, SU7 a atins o viteză maximă de 346 km/h!

Rămâi pe blogul Autovit.ro și nu uita să verifici știrile relatate pe larg în secțiunea Noutăți Autovit.

Adauga un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ne gasesti pe:
Ai intrebari?

Acceseaza sectiunea Ajutor

(031) 860 90 90 (de Luni pana Vineri intre
09:00 - 18:00)